Συμμετοχή στην Ευρωπαϊκή Εκπαιδευτική Δράση Teachers for Europe 2012-2013

t4e_small.jpgΣυμμετοχή στην Ευρωπαϊκή Εκπαιδευτική Δράση Teachers for Europe 2012-2013

Teachers for Europe

www.teachers4europe.gr

Το Σχολείο μας συμμετέχει στην Ευρωπαϊκή Εκπαιδευτική Δράση TeachersforEurope 2012-2013

Το Σχολείο μας καινοτόμο και πρωτοπόρο σε θέματα Εκπαίδευσης συμμετέχει στην  Ευρωπαϊκή Εκπαιδευτική Δράση TeachersforEurope 2012-2013 με τον κ. Φιλιππούση Γιώργο δάσκαλο του Δημοτικού μας, ο οποίος επιλέχθηκε μαζί με άλλους 70 εκπαιδευτικούς από όλη την Ελλάδα με συγκεκριμένα κριτήρια.

«Ο στόχος της εκπαιδευτικής δράσης “Teachers 4 Europe” είναι να συμβάλει στην καλύτερη ενημέρωση των συμμετεχόντων εκπαιδευτικών επί των εξελίξεων των ευρωπαϊκών θεμάτων και  να τους υποστηρίξει στο να βελτιώσουν τις δεξιότητές τους, εφαρμόζοντας στην εκπαίδευση καινοτόμες μεθόδους διδασκαλίας με αξιοποίηση και των τεχνολογιών της πληροφορικής και της επικοινωνίας».

Στο πλαίσιο αυτό πραγματοποιήθηκαν προγραμματισμένες εκπαιδευτικές συναντήσεις σε εκπαιδευτικό Κέντρο της Θεσσαλονίκης στις ημερομηνίες 3, 4, 5, 6 και 7 Ιανουαρίου 2013.

Κατά τη διάρκεια των εκπαιδευτικών συναντήσεων οι εκπαιδευόμενοι εκπαιδευτικοί με τους εισηγητές εργάστηκαν ως ομάδα και το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό.

Κατά την εναρκτήρια αυτή εκπαιδευτική δράση, Ο Δήμαρχος Θεσσαλονίκης κ. Γιάννης Μπουτάρης καθώς και ο Αντιδήμαρχος Παιδείας & Δια Βίου Μάθησης, κ. Αντώνης Καρούμπης  τίμησαν με την παρουσία τους και απηύθυναν χαιρετισμό.

Βασικοί ομιλητές της  εκδήλωσης ήταν ο κ. Αργύρης Περουλάκης, Επικεφαλής του Τμήματος Επικοινωνίας, Εταιρικών Σχέσεων και Ευρωπαϊκών Δικτύων της  Αντιπροσωπείας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα και η κ. Helene Skikos, Policy Officer, European Commission, DG Education and Culture, Unit for International Cooperation and Programmes.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε εδώ…

Στο πρόγραμμα αυτό θα συμμετέχουν οι μαθητές και οι μαθήτριες του Ε4 Τμήματος με συγκεκριμένο project, το οποίο θα αποφασίσουν μαζί ο δάσκαλος και οι μαθητές/τριες. Μετά το πέρας της δράσης θα ακολουθήσει στις 28 Απριλίου ακόμη μία εκπαιδευτική συνάντηση στην Αθήνα για την αξιολόγηση του προγράμματος.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε εδώ

www.teachers4europe.gr, η δράση

και

www.teachers4europe.gr/t4e-gis.html, τα σχολεία